Lab In - Institut laboratorní medicíny
List Laboratorní příručky
Název metody: Vyšetření přítomnosti high risk HPV v klinickém vzorku
Název metody na výsledcích laboratorního vyšetření: High risk HPV
Jednotky: Neuvádí se
Indikace: Rakovina děložního hrdla (čípku) je druhým nejčastějším zhoubným nádorovým onemocněním žen (po rakovině prsu) v České republice. Lidský papillomavirus (HPV, Human Papillomavirus) je zodpovědný za více než 99 % případů rakoviny děložního čípku. Největší rakovinotvorný potenciál mají genotypy označované jako HPV16 a HPV18. Ty jsou zodpovědné za více než 70 procent případů rakoviny děložního čípku u žen. Jeho vyšetření v rámci preventivních gynekologických prohlídek jednoznačně přispívá ke včasnému záchytu infikovaných žen, které mají vysoké riziko vývoje rakoviny děložního čípku. Lidský papillomavirus je dále zodpovědný za většinu případů rakoviny penisu u mužů a vznik nezhoubných, ale recidivujících výrůstků v krku (tzv. papilomatózy). Některé typy lidského papillomaviru způsobují kožní a genitální bradavice.
Nejistota měření: Neuvádí se
Mez detekce: Neuvedeno
Systémy primárního vzorku
Druh odběrového materiálu: Dle typu materiálu pro laboratorní stanovení – kapitola C8 – Odběr
materiálu Laboratorní příručky
Typ materiálu odebíraného: Stěr z míst, kde se virus typicky vyskytuje, např. čípek děložní u žen, žalud penisu u mužů, okolí řitního otvoru, hrtan, kůže
Odebírané množství vzorku: -
Typ materiálu pro laboratorní stanovení: Stěr z typického místa výskytu viru
Množství pro analýzu včetně mrtvého objemu: 240 µl
Stabilita odebíraného materiálu 20-25 °C: Cervikální vzorky je nutné ihned přenést do PCR odběrového média
Stabilita materiálu pro stanovení 20-25 °C: 6 měsíců
Stabilita materiálu pro stanovení 4-8 °C: 6 měsíců
Stabilita materiálu pro stanovení -20 °C: Neuvedeno
Interference: Neuvedeno
Dostupnost pro rutinní vyšetření: Pracovní dny
Dostupnost pro statimová vyšetření: Není statimové vyšetření
Odezva pro rutinní vyšetření: 2 týdny
Odezva pro statimová vyšetření: Není statimové vyšetření
Referenční rozmezí Výsledky jsou hodnoceny jako pozitivní nebo negativní pro HPV16, HPV18 a ostatní high risk genotypy HPV.
Zdroje variability: Neuvedeno
Interpretace výsledků: Ženám, u kterých nebyla prokázána infekce lidským papillomavirem, stačí podle dnešních názorů odborníků další vyšetření HPV zopakovat za 5 let.

Přítomnost infekce, zvláště vysoce rizikovými typy (HPV16 a HPV18) lidského papillomaviru, neznamená akutní ohrožení života nebo zdraví. Jde však o varovný signál, že infikovaná žena má zvýšené nebo vysoké riziko rozvoje rakoviny děložního čípku a musí být pečlivě a často vyšetřená a kontrolována ošetřujícím gynekologem. U žen s pozitivním nálezem nebezpečných typů lidského papillomaviru (HPV16 a HPV 18) se dnes doporučuje kolposkopie (nebolestivé podrobné vyšetření pochvy a čípku děložního gynekologem), která se doplňuje event. o biopsii (odběr kousku podezřelé tkáně).
Evidenční číslo SOP: SOPVI0194
Vytvořil: Mgr. Lenka Fišerová, Karlovarské imunologické centrum, s.r.o., 10.05.2019