Lab In - Institut laboratorní medicíny
List Laboratorní příručky
Název metody: Listeria monocytogenes IgG
Název metody na výsledcích laboratorního vyšetření: Listeria 1/2a, 4b IgG
Jednotky: Slovní hodnocení-pozitivní/negativní
Indikace: Listerie je grampozitivní, fakultativně anaerobní tyčinkovitá bakterie. Ze sedmi v současnosti známých typů je L. monocytogenes jediným lidským patogenem. Pouze L. monocytogenes 1/2a, 1/2b a 4b způsobují listeriózu. L.monocytogenes se dokáže množit v buňkách infikovaných zvířat jako jsou dobytek, prasata, ovce, koně, psi, hlodavci, drůbež, korýši a lidé. Po překonání anatomické bariéry patogen proniká do epitelových buněk, kde se replikuje. Listerie se dokáže množit v pH 4,4 - 9,4 a také při nízkých teplotách kolem 4° C.
Infekce způsobené Listeria monocytogenes vznikají požitím kontaminované potravy, konzumací nedostatečně ošetřené a tepelně neupravené potravy. Listeriózu může přivodit již 100 bakterií na gram potravy. Obecně je k propuknutí nemoci třeba vyšší infekční dávky. Celosvětově se listerióza objevuje sporadicky. Přenašeči mohou být zjevně zdraví jedinci bez jakékoliv klinické manifestace.
Inkubační doba trvá několik dní až týdnů.
Listerióza se projevuje chřipkovými symptomy a dlouhotrvající horečkou. Příznaky závisejí na oblasti vstupu - okuloglandulární infekce, kožně glandulární, tonziloglandulární infekce. Někdy se objevuje gastroenteritida. Mezi komplikace patří sepse, endokarditida a meningoencefalitida. Díky lymfogennímu/hematogennímu šíření, může listerióza zasáhnout jakýkoliv orgán.
Zvláště rizikovými jsou těhotné ženy, novorozenci, pacienti se sníženou imunitou a osoby se závažnými onemocněními (diabets melitus).
Během těhotenství může listerióza vést k potratu. Neléčená infekce získaná krátce před porodem nebo během něj může vést k listerióze novorozence. Infekce před narozením se projevuje zánětem plic, sepsí a granulomatózními tkáňovými reakcemi kůže a vnitřních orgánů s bakteriální embolií. Infekce během porodu začínají od druhého týdne života, časté jsou známky meningitidy jako křeče, zvracení, ospalost, dýchací problémy vedoucí k apnoe. Šíření bakteriální infekce může vést k hepatosplenomegalii s ikterus prolongatus.
Nejistota měření: Neuvádí se
Mez detekce: Neuvedeno
Systémy primárního vzorku
Druh odběrového materiálu: Dle typu materiálu pro laboratorní stanovení – kapitola C8 – Odběr
materiálu Laboratorní příručky
Typ materiálu odebíraného: Venózní krev
Odebírané množství vzorku: 5 ml
Typ materiálu pro laboratorní stanovení: S_sérum
Množství pro analýzu včetně mrtvého objemu: 5 ul
Stabilita odebíraného materiálu 20-25 °C: 1 den
Stabilita materiálu pro stanovení 20-25 °C: 1 den
Stabilita materiálu pro stanovení 4-8 °C: 14 dní
Stabilita materiálu pro stanovení -20 °C: 3 měsíce
Interference: Podle výrobce hemolytické, lipemické ani ikterické vzorky nevykázaly žádnou interferenci. Nelze vyloučit zkříženou reakci s jinými bakteriemi (streptokoky, stafylokoky, enterokoky a jinými typy listerií).
Dostupnost pro rutinní vyšetření: 5 pracovních dnů
Dostupnost pro statimová vyšetření: Není statimové vyšetření
Odezva pro rutinní vyšetření: 5 pracovních dnů
Odezva pro statimová vyšetření: Není statimové vyšetření
Referenční rozmezí IgG reaktivita Vyhodnocení
________________________________________________________________________________________________
žádná reakce při 1:100 Negativní. V pacientském vzorku nebyly detekovány žádné
protilátky třídy IgG proti L. monocytogenes 1/2a nebo 4b.
Infekci nelze vyloučit.
________________________________________________________________________________________________
pozitivní reakce při 1:100 Pozitivní. Jsou-li přítomny odpovídající symptomy, podporuje
výsledek diagnózu.
_____________________________________________________________________________________________________

Vícenásobný nárůst IgG titru v průběhu dvou týdnů značí akutní infekci.

Fluorescenční obraz (pozitivní reakce): Pokud jsou přítomny protilátky proti L. monocytogenes 1/2a nebo L. monocytogenes 4b, dochází k výrazné fluorescenci bakterií v nátěru. Obraz musí být stejný jako obraz pozitivního kontrolního séra. Identifikace bakterií v každém reakčním poli musí být jasná.

Neobjevuje-li se v pozitivním kontrolním séru žádný specifický fluorescenční obraz nebo vykazuje-li
negativní kontrolní sérum jasnou specifickou fluorescenci, výsledky se nesmějí použít a test je nutné opakovat.
Zdroje variability: Nejsou známé zdroje variability
Interpretace výsledků: Výsledky testu se udávají kvalitativně jako pozitivní nebo negativní protilátky třídy IgG proti Listeria monocytogenes 1/2a a/nebo L monocytogenes 4b. Hodnocení výsledků je uvedeno v tabulce v části Referenční rozmezí.

Negativní výsledek znamená, že protilátky nebyly v krvi pacienta detekovány, nicméně infekci nevylučuje.
Pozitivní výsledek znamená přítomnost protilátek proti Listreia monocytogenes 1/2a a/nebo 4b a může podporovat diagnózu.
Virulentní kmeny listerie vykazují konkrétní antigenní vzorce, ale množství obměn je velké a závislé na vnějších faktorech. Antigeny specifické listerii, jako jsou listeriolysin, glageliny a komponenty cytoplazmatické membrány nevyvolávají spolehlivou imunitní odezvu. Nutno vzít v úvahu i možné zkřížené reakce s jinými patogeny. Jednorázové stanovení protilátek ukazuje asociace pouze během epidemií. Jako důkaz akutní infekce slouží pouze jasný nárůst titru v průběhu 1- 2 týdnů.

Vzhledem k tomu, že diagnostická sérologie listerie je omezená, je nutné u případů podezření na listeriózu vždy provádět také přímou analýzu (např. kultivace, PCR).

Aby bylo možné poskytnout vhodnou individuální léčbu, je při diagnostice listerie nutné spolu s laboratorními výsledky brát v potaz také klinické příznaky.
Evidenční číslo SOP: SOPVI0044
Vytvořil: Mgr. Hedvika Žáková, Sang Lab - klinická laboratoř, s.r.o., 23.05.2019