Lab In - Institut laboratorní medicíny
List Laboratorní příručky
Název metody: Morfologická analýza močového sedimentu,U_Válce
Název metody na výsledcích laboratorního vyšetření: Válce hyalinní (MS)
Jednotky: a.j.
Indikace: Vyšetření je indikováno při podezření na infekci močových cest, slouží k záchytu chorob renálních i dolních cest močových.
Nejistota měření: neuvádí se
Systémy primárního vzorku
Druh odběrového materiálu: Dle typu materiálu pro laboratorní stanovení – kapitola C8 – Odběr
materiálu Laboratorní příručky
Typ materiálu odebíraného: moč pro biochemická vyšetření
Odebírané množství vzorku: 10 ml
Typ materiálu pro laboratorní stanovení: U_ moč pro biochemická vyšetření
Množství pro analýzu včetně mrtvého objemu: 3 ml
Stabilita odebíraného materiálu 20-25 °C: 3 hod
Stabilita materiálu pro stanovení 20-25 °C: 3 hod
Stabilita materiálu pro stanovení 4-8 °C: 4 hod
Stabilita materiálu pro stanovení -20 °C: -
Interference: K vyšetření je nejvhodnější vzorek první ranní moče. Během noci při nepřijímání tekutin se moč dostatečně koncentruje v močovém měchýři a patologické hodnoty jsou tedy nejvýraznější.
Během dne se příjmem potravy moč alkalizuje, její vlastnosti mohou být také významně ovlivněny terapií, zvláště diuretiky. Ranní moč bývá nejkyselejší, je tedy menší pravděpodobnost lýzy elementů a falešné negativity v případě dysmorfních erytrocytů. Močové konkrementy jsou méně rozpustné, a proto je jejich hodnocení zatíženo menší chybou.
Dostupnost pro rutinní vyšetření: Pracovní dny
Dostupnost pro statimová vyšetření: Pracovní dny
Odezva pro rutinní vyšetření: Do 4 hodin od doručení materiálu do laboratoře
Odezva pro statimová vyšetření: Do 2 hodin od doručení materiálu do laboratoře
Referenční rozmezí hodnotí se negativita či pozitivita v a.j.
Zdroje variability: Nejsou známé
Interpretace výsledků: Válce
Nález válců je významný, protože se v moči zdravých osob prakticky nevyskytují. Výjimkou jsou stavy
při mimořádné fyzické zátěži spojené s dehydratací, kdy se mohou objevit hyalinní nebo granulované válce.
Běžně rozlišujeme válce:
" hyalinní, které jsou málo refrakterní, z hlediska tvaru dlouhé, pokroucené, transparentní, zhruba po celé délce stejně široké. Jsou známkou proteinurie. U zdravých osob se mohou vyskytnout po zvýšené tělesné námaze, horečce, srdečním selhání, dehydrataci apod. Jsou častější při podání diuretik.

" granulované, které jsou o něco větší než hyalinní válce. Jemná granula na mukoproteinové matrix jsou tvořena rozpadlými tubulárními epiteliemi nebo agregáty sérových proteinů. Jemná granula se podobají cytoplazmatickým lyzozomům tubulárních epitelií. Vyskytují se u pacientů s proteinurií, ale také u tubulárních zánětlivých a degenerativních onemocnění. Hrubá granula jsou tvořena degenerovanými buňkami, souvisejí s glomerulárním a tubulárním ledvinovým onemocněním.

" epiteliální, které jsou projevem poškození tubulů a tvoří je degenerované tubulární epitelie adherované k proteinové matrix. Jsou časté u nefrotického a nefritického syndromu.

" erytrocytové u glomerulárních erytrocyturií. Erytrocyty se válcovitě shlukují na povrchu hyalinních nebo granulovaných válců. Degenerací erytrocytů na povrchu se mění na válce hemoglobinové, které jsou neodlišitelné od válců myoglobinových (vznikají při rabdomyolýze).
Jejich nález není častý a vyžaduje pečlivé vyšetření sedimentu, při pozitivitě ale mají vysokou výpovědní hodnotu pro glomerulární hematurii.

" granulocytové (leukocytové), shluky leukocytů na válcích jsou typické pro tubulointersticiální nefritidy. Je také nutno po nich dobře pátrat, protože jejich jednoznačný nález určuje diagnózu akutní pyelonefritidy, proliferativní glomerulonefritidy a akutní intersticiální nefritidy. V nebarveném sedimentu jsou většinou špatně odlišitelné od epiteliálních válců.

" voskové, které vznikají jako konečné stadium granulovaných válců, jsou vysoce refraktivní, tmavší barvy a většího průměru. Vznikají přeměnou válců celulárních nebo hyalinních při interakci s různými močovými komponentami. Jejich nález je typický pro pacienty s renálním selháním a rychle progredujícími glomerulonefritidami.

" tukové, spolu s tukovými oválnými tělísky (oval fat bodies) se naleznou u těžších proteinurií, tj. jsou časté u nefrotického syndromu. Tvoří je anisotropní lipidy a jsou dobře prokazatelné barvícími metodami na tuk (sudan) či v polarizovaném světle. Jsou podmíněny zvýšením filtrace a tubulární resorpce lipoproteinu a konverzí na cholesterol a jeho estery.
Vytvořil: Ing. Marcela Parmová, Sang Lab - klinická laboratoř, s.r.o., 22.04.2020